Jak żywić kota?

Dorosły Maine Coon powinien jeść 2-3 razy dziennie

(kociak 3-4 razy dziennie) i zawsze mieć w miseczce kocie chrupki i wodę.

W codziennym menu nie powinno też zabraknąć świeżego mięsa.

Każdy z moich kocich przyjaciół dostaje dziennie 2 saszetki mokrej karmy,

porcję mięska w ramach trzeciego posiłku oraz suchą karmę

i wodę bez ograniczeń -może nie jest to wzór kociej diety,

ale dostosowana jest ona do upodobań koteczków.

 

Z racji dużych rozmiarów, jakie osiągają koty Maine Coon, niezwykle ważne jest by ich dieta, zwłaszcza w okresie wzrostu, była odpowiednio zbilansowana i zawierała składniki, które będą wspierać rozwój układu szkieletowego oraz strukturę stawów; fosfor, wapń, olej rybny, siarczan chondroityny, kwasy EPA-DHA, glukozamina, witmina D.

 

Z uwagi na masywną, szeroką szczękę Maine Coon ma tendencję do połykania pokarmu w całości, dlatego należy podawać suchą karmę o odpowiedniej wielkości krokietów. Dostępne są karmy dedykowane rasie Maine Coon, i choć nie należą

do najtańszych, to ich wysoka jakość oraz uczciwość firmy w produkcji pożywienia sprawia, że nasz pupil nasyci się znacznie mniejszą ilością, niż ma to miejsce

w przypadku tańszych, ale mniej wartościowych odżywczo karm. (W tym miejscu zapraszam do zakładki POLECANE KARMY) To samo odnosi się do karmy mokrej, dlatego poza datą przydatności do spożycia, warto sprawdzić skład saszetki, puszki czy kartonika.

 

Chcąc zapewnić kotu prawidłowy rozwój i zdrowie dobrze jest codziennie podawać świeże mięso. Koty preferują zwykle wołowinę i piersi z kurczaka, nie wszystkie lubią wątróbkę i rybę, ale jeśli twój przyjaciel nie jest wybredny spraw mu przyjemność naturalnym, zróżnicowanym pożywieniem.

 

UWAGA:

 

1. Nie jest wskazane podawanie kotu wieprzowiny! Świnie mogą być nosicielami wścieklizny rzekomej (choroby Aujeszkiego) -śmiertelnej dla kotów oraz świń.

W Polsce wieprzowina nie jest badana pod kątem ww. choroby ponieważ nie stanowi ona zagrożenia dla ludzi.

 

2. Jeśli kot nie chce jeść mięsa, najprawdopodobniej nie jest pierwszej świeżości.

 

3. Kotom nie należy podawać czekolady, w szczególności wcześniej podgrzewanej tzn. polewy czekoladowej gdyż jest to dla kota trucizna.

4. Rybę i wątróbkę najlepiej jest sparzyć przed podaniem.

 

5. Należy zwrócić uwagę na posiadane rośliny, niektóre tj. Dracena,

Dracena „Bamboo”, Juka, Grudnik itp. są dla kotów trujące choć

niektóre kotki lubią obgryzać ich liście.

 

 

Picie: zapewnij swojemu kotu dostęp do świeżej wody. Mleko, choć wiele kotów je lubi, to przyjmowanie zawartej w nim laktozy, nie wpływa na nie korzystnie; organizmy niektórych kotów wręcz nie tolerują laktozy, co objawia się silną biegunką (czytaj: smrodek nie do wytrzymania) oraz silne odwodnienie, które może spowodować śmierć, jeśli kot nie otrzyma natychmiastowej pomocy medycznej. Podobnież regularne podawanie mleka, może aż o połowę skrócić koci żywot.

 

Dodatkowo, 2 razy w tygodniu należy wzbogacić menu kota o 2 składniki:

pastę odkłaczającą oraz pastę witaminową.

 

W żywieniu kota najważniejsze są serce i rozum. Serce, by zapewnić kotu to, czego potrzebuje, a rozsądek, by z miłości nie zrobić z kotka małego hipopotama.

Nie wszystko, co Twój kot uważa za smaczne jest dla niego zdrowe.

 

 

 

Wszystkie kocięta

z naszej hodowli rejestrowane są

w CBDZOE

Darmowy licznik odwiedzin