Jaki charakter ma Maine Coon?

Wyjątkowość tej rasy widoczna jest zarówno w wyglądzie jaki i charakterze. Maine Coon zwany "łagodnym olbrzymem" to przede wszystkim kot silnie przywiązujący się do człowieka, bardzo towarzyski, delikatny w obejściu z człowiekiem, łatwy we współżyciu i gadatliwy. Nie bez powodu nazywane są "miaukunami" -większość z przedstawicieli tej rasy potrafi doskonale wyrażać swoje potrzeby i zainteresowanie poprzez wydawanie przeróżnych odgłosów... właściwie rzadko się od nich słyszy zwykłe "miau"...

 

Wspaniałe w Maine Coon'ach jest to, że szukają bliskości człowieka i z olbrzymią ciekawością uczestniczą w wielu domowych obowiązkach, z nieskrywaną radością witają człowieka w progu, domagają się pieszczot wciskając się na kolana (czasem nawet na siłę), czy też dopominają się zabawy przynosząc ulubioną zabawkę. I nie ma nic dziwnego w tym, że Maine Coon aportuje -nie bez powodu ich drugie przezwisko to "kotopies".

 

Maine Coon to przede wszystkim kot pozbawiony agresji. Jeżeli zdarzy się, że obejmie rękę łapkami i zacznie delikatnie ją podgryzać czy kopać, to znak, że zrobił sobie z człowieka zabawkę i w żadnym razie nie jest to atak. Dlatego uczulam,

by zawsze bawić się z kotem zabawką, dłoń ma się  kojarzyć z głaskaniem

a nie z rozrywką. W przeciwieństwie do psów, koty nigdy nie zrobią krzywdy bez ostrzeżenia. Co prawda Maine Coon jest daleki od takich zachowań, niemniej jeśli mocno mu się dokuczy również potrafi postraszyć np. podnosząc łapkę tak, jakby chciał uderzyć, prychnięciem, a nawet próbą ugryzienia. Nie należy się jednak obawiać, że zrobi krzywdę, nawet jeśli złapie człowieka zębami, to zrobi to niezwykle delikatnie. Jeśli już takie zachowanie się pojawi, trzeba zwyczajnie dać kotu spokój.

 

I najważniejsze:

Agresja u udomowionych kotów czy psów to przejaw 

ich złego traktowania przez człowieka - agresja rodzi agresję.

 

Kotki tej rasy to zwykle bardzo troskliwe matki, z ogromnym oddaniem opiekujące się swoim, często licznym potomstwem. Zdarza się również, że kocury biorą czynny udział w wychowywaniu kociąt.

Tu z przyjemnością podaję przykład bardzo wyjątkowego kocura -tatusia 3 moich kocich skarbów -GIC Amel Bellada*PL. Tylko z opowieści jego opiekunów znam troskliwość Amela, nie mniej jednak wielkie wrażenie zrobiło na mnie,

iż ten cudowny kocur całkowicie przejął obowiązki wychowawcze przy swoich dzieciach, a i cudzymi maluchami opiekował się z równym zaangażowaniem.


Pomimo wszelkich cech wspólnych typowych dla rasy, powiedzenie "Ilu ludzi tyle charakterów", jak najbardziej ma odniesienie do kotów. Podczas gdy jedne będą uwielbiały noszenie na rękach, wylewne czułości, inne będą preferowały okazywanie uczuć w określony sposób w wyznaczonym przez nie czasie a nawet miejscu. Różna może być np. aktywność, temperament; od rozbrykanych po bardzo spokojne, od odważnych po ostrożne, nieufne wobec obcych, od bardzo ciekawskich po... mniej ciekawskie, od głośnych i gadatliwych po... lubiące czasem podyskutować.

 

Maine Coon to bardzo inteligentne stworzenie, należy jednak pamiętać, że podobnie jak ma to miejsce u dzieci, koty uczą się w zróżnicowanym, indywidualnym tempie; niektóre szybko, inne potrzebują troszkę więcej czasu.

 

 

 

Wszystkie kocięta

z naszej hodowli rejestrowane są

w CBDZOE

Darmowy licznik odwiedzin