Jak dbać o wygląd kotka?

SIERŚĆ

Maine Coon to kot półdługowłosy, dlatego wymaga systematycznego wyczesywania specjalną szczotką lub grzebieniem. Nie jest to czynność ani skomplikowana, ani też czasochłonna. Przyzwyczajony do niej kotek będzie traktował ją jak przyjemność

lub zabawę. Szczególną uwagę należy zwrócić na ogon -tu włosy odrastają znacznie wolniej, dlatego należy czesać go bardzo delikatnie. Zabieg wyczesywania nie tylko zapobiega tworzeniu się kołtunów ale też usuwa znaczną część sierści, która wypadła. Oczywiście, przy całej tej obfitości futra, nie uda się wyczesać wszystkich martwych włosów, ale w połączeniu z pastą odkłaczającą dajemy kotu radość korzystania z niezatkanego przewodu pokarmowego.

 

Podstawą jest systematyczność, jeśli kot czesany jest 2-3 razy w tygodniu to zarówno on, jak i jego przyjaciel człowiek nie stwarzają sobie nawzajem kłopotów.

 

Dodatkowo, warto co kilka miesięcy wypudrować sierść -poprawia to jej wygląd

i nadaje połysku. Należy jednak pamiętać, że co jakiś czas trzeba też kotka wykąpać

w kocim szamponie aby usunąć zalegający przy skórze puder (ważne podczas kąpieli jest, by do uszu kota nie dostała się woda). Najkorzystniejsze dla kota i opiekuna jest, moim zdaniem, mycie i pudrowanie na zmianę.

 

W przypadku kocurów niekastrowanych konieczne jest też "pranie"

(przy użyciu pasty groomerskiej) przetłuszczającego się u nasady ogona.

Owe przetłuszczanie ma związek z wydzielaniem się w tym miejscu hormonów. Drugim takim punktem jest zewnętrzna nasada uszu.

U wykastrowanego kocura czyszczenie ogona odbywa się bardzo rzadko,

może nawet pokrywać się to z okresowym pudrowaniem

i (lub tylko) kąpielą, lecz często jest całkowicie niepotrzebne.

 

PAZURKI

Ważnym elementem pielęgnacji wszystkich kotów, które nie mają możliwości wychodzenia na dwór, jest obcinanie pazurków. Zabieg należy powtarzać co 2-4 tygodnie (w zależności od potrzeby) specjalnymi cążkami. Dobrze jest też zapewnić kotu powierzchnię, na której będzie mógł sam ścierać sobie pazurki -na rynku dostępne są drapaki w przeróżnych formach, wielkościach, kształtach i kolorach. Domowy drapak nie eliminuje konieczności kontrolowania długości kocich pazurów, ale jego zakup będzie korzystny dla obu stron: kot zaspokoi swoją naturalną potrzebę a człowiek nie będzie miał podrapanych mebli.

 

USZY

Ponad to, warto co jakiś czas zajrzeć do uszu koteczka, jeśli są brudne można je wyczyścić wacikiem zamoczonym w przeznaczonym do tego preparacie.

Jeżeli w uszach widoczna jest ciemna wydzielina, co u kotów raczej normalne nie jest, konieczna jest wizyta u weterynarza.

 

OCZY

W przypadku kotów o jasnej oprawie oczu dobrze widoczne są zabrudzenia powstałe przez łzy. Dlatego, i o te okolice również trzeba zadbać, przecierając je delikatnie wacikiem nasączonym przegotowaną, letnią wodą lub specjalnym preparatem. Ropiejące, oczy mogą zwiastować zapalenie błon śluzowych,

dlatego należy skonsultować takie objawy z lekarzem weterynarii.

 

 

 

Wszystkie kocięta

z naszej hodowli rejestrowane są

w CBDZOE

Darmowy licznik odwiedzin